W ostatnich dniach Zespół Analiz Ekonomicznych EY podzielił się interesującymi przewidywaniami odnośnie wysokości stóp procentowych. Prognozy te zakładają, że w okresie między marcem, a wrześniem 2025 r. RPP dokona czterech cięć stóp procentowych. Dalsze obniżki przewidziane są na rok 2026, kiedy to inflacja powinna spaść w okolice poziomu 3,5%.
Jest to dość optymistyczna prognoza, ponieważ wielu ekonomistów zakłada, że stopy procentowe mogą utrzymać się na dotychczasowym poziomie 5,75% nawet do końca 2025 r. Jednocześnie wysokość stóp procentowych ma istotne przełożenie dla wysokości rat kredytów. Wysokość stóp procentowych wpływa bowiem na wartość wskaźnika WIBOR. Oprocentowanie zmienne kredytów hipotecznych składa się natomiast z dwóch części. Marży banku, która jest stała oraz oprocentowania zmiennego zależnego o aktualnej wartości WIBOR.
Jak unieważnić kredyt WIBOR ze wsparciem kancelarii?
Coraz większa liczba kredytobiorców zamierza pozwać bank o unieważnienie umowy WIBOR. Niedawne wiadomości o skierowaniu pytań prejudycjalnych w sprawie WIBOR do TSUE tylko zwiększyły to zainteresowanie. W przypadku wygrania sprawy WIBOR konsekwencje byłyby analogiczne jak przy sprawie frankowej. Bank musiałby zwrócić kredytobiorcy wszystko to, co otrzymał od niego w związku z nieważną umową, kredytobiorca natomiast zwróciłby jedynie czystą kwotę wypłaconego kapitału. W sprawach taki warto skorzystać z profesjonalnego podmiotu, jakim jest kancelaria WIBOR. Wstępną wartość możliwego do uzyskania roszczenia można wyliczyć za pomocą prostego w obsłudze narzędzia, jakim jest kalkulator WIBOR.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz WA-15162