Co z kredytami w 2023?

Ci, którzy chcą zakupić nieruchomość na kredyt zadają sobie pytanie – co stanie się z kredytami w 2023 roku, czy łatwiej będzie je uzyskać? Nie sposób nie zauważyć, że na początku 2023 r. mamy do czynienia z wysokimi stopami procentowymi, co w oczywisty sposób przekłada się to również na wysokość rat przy oprocentowaniu zmiennym. Większość z nas marzy jednak o swoim własnym mieszkaniu. Biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynkach finansowych nie każdy może pozwolić sobie na kredyt i zakup swoich czterech kątów. W 2023 r. przewidziana została pomoc dla młodych osób chcących zakupić swoje pierwsze mieszkanie. Więcej na ten temat przeczytaj w niniejszym artykule!

Sprawdź również: pomoc złotówkowiczom

Co z kredytami w 2023 roku?

Nikt nie udzieli jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy łatwiej będzie uzyskać kredyt w 2023 r. i czy to dobry czas na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Nie ma bowiem gwarancji, że w najbliższym czasie stopy procentowe znowu nie pójdą w górę. Można jednak wskazać, że gdyby miało się tak stać to przemawiałoby to za zaciągnięciem kredytu z oprocentowaniem stałym. W rzeczywistości to czy to wziąć kredyt w 2023 r. zależy w dużej mierze od naszej osobistej sytuacji danej osoby – finansowej, rodzinnej, mieszkaniowej. Jeżeli wynajmujemy mieszkanie, płacąc wysoki czynsz, a jednocześnie mamy stabilne dochody warto nawet kosztem wyższych miesięcznych wydatków mieć lepszy komfort życia i zarazem spłacać swoje mieszkanie zamiast czynszu najmu.  

Kredyt na pierwsze mieszkanie 2023

Rząd przygotował specjalny program pod nazwą „Pierwsze Mieszkanie”, który ma pomóc osobom przed 45. rokiem życia w zakupie pierwszego mieszkania. Wsparcie ma polegać na dwóch odrębnych rozwiązaniach.

  • kredyt z gwarancją oprocentowania kredytu w wysokości 2% – dzięki dopłatom państwa raty kredytowe będą niższe niż na standardowych warunkach, dlatego osoby noszące się z zamiarem kupna mieszkania powinny rozważyć wzięcie udziału w programie.
  • specjalne konto oszczędnościowe – jego założenie zapewni premię mieszkaniową od państwa o wartości rocznego wskaźnika inflacji lub wskaźnika zmiany wartości ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. Rozwiązanie to pozwoli na szybsze zgromadzenie środków na zakup mieszkania w okresie wysokiej inflacji.

Korzystając z programu Pierwsze Mieszkanie należy wybrać czy chce się już teraz zakupić nieruchomość – biorąc Bezpieczny Kredyt 2% czy odkładać środki na przyszły zakup nieruchomości korzystając z Konta Mieszkaniowego.

Mieszkanie dla młodych 2023

Program ma rozpocząć się od 1 lipca 2023 r. Pierwsze mieszkanie może pochodzić zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Co ważne, nie ustalono w programie żadnego limitu odnośnie metraża mieszkania.

Kredyt dla młodych 2023 – warunki

Aby wziąć udział w programie Pierwsze Mieszkanie należy spełnić następujące warunki:

  • wiek – osoba ubiegająca się o wsparcie nie może mieć więcej niż 45 lat;
  • Pierwsze Mieszkanie – musi to być nasze pierwsze mieszkanie. Z programu nie może skorzystać osoba, która ma lub miała mieszkanie lub dom. Nawet jeżeli otrzymaliśmy nieruchomość jako darowiznę, która została potem odwołana nie skorzystamy z programu.

Z programu mogą skorzystać również małżonkowie lub rodzice co najmniej jednego wspólnego dziecka. Wówczas wystarczy, jeśli warunki wieku i pierwszego mieszkania spełni tylko jedno z nich.

Czy warto spłacić lub nadpłacić kredyt hipoteczny?

Dla tych, którzy już posiadają kredyt hipoteczny istotne wydaje się pytanie, czy obecnie opłaca się spłacić lub nadpłacić kredyt. Nadpłata kredytu niesie za sobą niemal wyłącznie pozytywne skutki. Każda nadpłata kapitału zmniejsza wysokość pozostałego do spłaty zobowiązania i skutkuje umorzeniem odsetek za nadpłacony kapitał. Zatem oszczędzamy na odsetkach. Ponadto, prowadzi ona do skrócenia okresu kredytowania lub obniżenia raty kredytu. Wydaje się, że szczególnie warto nadpłacać kredyt w okresie, w którym stopy procentowe są wysokie, co wpływa na wartość raty kredytu. Jeżeli więc posiadamy wolne środki to warto przeznaczyć je właśnie na ten cel.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI