Wiele osób z niecierpliwością oczekiwało wprowadzenia kredytu 0%. Nieoprocentowany kredyt miał zwiększyć dostępność mieszkań, zwłaszcza mniej zamożnym osobom. Był on również flagową obietnicą wyborczą obecnego rządu. Pierwotnie kredyt 0% miał być wprowadzony na początku 2024 r., następnie te daty były ponownie przesuwane. Kredyt 0% z założenia miał być następcą cieszącego się dużą popularnością kredytu 2%.
Z czasem kredyt 0% budził coraz więcej kontrowersji, tak wśród opinii publicznej, jak i koalicjantów rządu. Pomysłowi zarzucano m.in., że jego głównym beneficjent będą banki, gdyż kredyt ten wpłynie na wzrost cen mieszkań i wysokość przyznawanych kredytów. Również sami koalicjanci mieli zupełnie inne wizje co do praktycznego wprowadzenia kredytu. W grudniu 2024 r. rząd potwierdził, że rezygnuje z programu kredyt 0%. W zamian w przyszłym roku mają zostać wprowadzone nowe programy mieszkaniowe, na co w budżecie zaplanowano 4,5 mld złotych.
Pozew WIBOR ze wsparciem kancelarii
Osoby, które nie czekały na kredyt 0% i podpisały umowę o kredyt WIBOR powinny natomiast rozważyć pozwanie banku o unieważnienie WIBOR. Coraz częściej słyszy się, że kredyty WIBOR mogą zawierać, podobnie jak ma to miejsce w kredytach frankowych, klauzule abuzywne skutkujące ich nieważnością. Jeżeli macie Państwo taki kredyt zapraszamy do kontaktu z kancelarią WIBOR, która kompleksowo przeanalizuje Państwa umowę kredytową.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162