SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Bankowy Fundusz Gwarancyjny

Data ostatniej aktualizacji:

Bankowy Fundusz Gwarancyjny

W Polsce mamy instytucje nadzorujące banki, które dbają o stabilność sektora finansowego i ochronę klientów. Bankowy Fundusz Gwarancyjny jest jedną z takich instytucji. Upadek banku nie jest sytuacją częstą, jednak jak pokazuje historia jest możliwy. Wówczas BFG odgrywa kluczową rolę zarówno dla klientów, jak i banku.

Jak działa Bankowy Fundusz Gwarancyjny?

Bankowy Fundusz Gwarancyjny ma za zadanie zapewnić stabilność krajowemu systemowi finansowemu. BFG zabezpiecza depozyty w bankach poprzez system gwarantowania depozytów, działania prewencyjne oraz restrukturyzacyjne. Zasady działania Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i jego zadania to przede wszystkim:

  • zapewnienie ochrony środków zgromadzonych w bankach i SKOK-ach (gwarancje depozytów)
  • przeprowadzanie przymusowej restrukturyzacji,
  • udzielanie pomocy finansowej bankom, które utraciły płynność finansową
  • gromadzenie i analizowanie informacji o podmiotach objętych systemem gwarantowania

Czy BFG gwarantuje wszystkie depozyty?

Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) – to instytucja gwarantująca depozyty banków w Polsce.  Do pełnej wysokości gwarantowane są depozyty, których równowartość w złotych nie przekracza 100 000 euro w danym banku. Jeżeli środki były w kilku bankach limit będzie miał zastosowanie co do każdego z banków osobno.

W szczególnych przypadkach limit gwarancji BFG może być wyższy. Dla osób fizycznych może on wynosić nawet 200 000 euro. Dotyczy to przykładowo sytuacji, w której środki na koncie pochodziły ze sprzedaży domu lub mieszkania niezwiązanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, z nabycia spadku, czy też z podziału majątku po ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowej.

Jak odzyskać środki po upadku banku? BFG powinien automatycznie wypłacić środki. Ochrona środków w bankach jest zatem gwarantowana, jednak na uwadze należy mieć, że co do zasady jedynie do kwoty 100.000 euro.

Umowy kredytów złotówkowych ze stawką WIBOR można podważyć. Nie warto zwlekać i już teraz można dowiedzieć się więcej o swojej umowie kredytu i dalszych możliwościach związanych z usunięciem z niej WIBOR. Kancelaria LEX WIBOR dokonuje bezpłatnej analizy umowy. Zachęcamy także do skorzystania z prostego narzędzia, jakim jest kalkulator WIBOR, przy pomocy którego sprawdzisz co możesz zyskać.